Skip links

Teklif Al

Hızlı teklif almak için formu doldurun.

  Teklif Al

  Hızlı teklif almak için formu doldurun.

   Renate Healthcare

   Boy Uzatma

   Boy uzatma ameliyatı nedir?
   Boy uzatma ameliyatı, kemiklerin büyüme potansiyelinden faydalanarak ilgili kemiğin boyunun çeşitli cerrahi işlemler ile uzatılmasını tanımlar. Boyu uzatılan kemikler üst ekstremitede humerus(üst kol), radius-ulna (ön kol), femur(uyluk), tibia(kaval kemiği), metatarslar(ayak tarak kemikleri) olarak özetlenebilir.

   Neden Renate Healthcare

   Uzman kadromuz ile tüm tedavi süreci boyunca karşılaşabileceğiniz riskler, olası komplikasyonlar ve sağlıklı bir şekilde sonlandırılacak tedavileriniz hakkında 7 gün 24 saat bize ulaşılabiliyor ve istediğiniz her an size yardımcı oluyoruz.

   Boy Uzatma Yöntemi
   ameliyatlarında işlem olarak ne yapılır?

   Uzatılacak kemik, osteotomi denilen yöntem ile ikiye ayrılır ve bu iki parçanın arası çeşitli ortopedik cihazlar ile tedrici olarak uzatılır. Burada üç seçenek mevcuttur;

   • Eksternal fiksatör(cilt dışından implantlar): Osteotomi yapılan kemiğin üst ve alt kısımlarında ciltten geçerek yerleştirilen metal implantlar sayesinde kemik uzatması yapılan yöntem.
   •  Eksternal fiksatöre ilave olarak kemik içerisine uzama işlevi olmayan çivi yerleştirilerek fiksatör üzerinden(cildin dışarısından görünen implant sayesinde) yapılan uzatma
   • İnternal rod(uzayan çivi – PRECICE): Osteotomi yapılan kemiğin içerisine yerleştirilen, motor ihtiva eden çiviler kullanılarak yapılan yöntem. Bu yöntemde hasta cilt dışarısında bir implant görmez, uzatma bu çivi üzerinden konforlu bir biçimde yapılır. Kliniğimizde bu yöntem uygun hastalarda ilk sırada kullanılmaktadır.

   PRECICE(uzayan çivi) metodunun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

   Ameliyat kapalı yöntem ile yapıldığı için, estetik olarak mükemmele yakın bir sonuç olmaktadır. Çivinin-vidaların yerleştirilmesi için ve osteotomi yapılması için 2-3 cmlik 3-4 adet kesi yapılır ve bu kesiler estetik yöntemler ile dikilir.

   • Hastanın dışarıdan görülen bir implantı olmaz,
   • Hasta istediği şekilde giyinip sosyal hayatına erken şekilde dönebilir.
   • Enfeksiyon riski diğer yöntemlerden oldukça azdır.
   • En konforlu ve tarafımızca tercih edilen yöntemdir.
   • Daha maliyetli bir işlem olması ve günlük uzatmalar için bir cihaz kullanılması gerekmesi gibi dezavantajları mevcuttur.

   Türkiye'nin en iyisi

   26+

   ÜLKE

   En iyi tedavi için farklı bölgelerden hasta alıyoruz

   10.000+

   HASTALAR

   Her yıl binden fazla Hasta bizi ziyaret ediyor

   99%

   BAŞARI ORANI

   Mutlu hastalarımızı seviyoruz.

   100%

   MUTLU HASTA

   Hastalarımızı geri döndüklerinde bile takip ediyoruz.

   Before/After

   Boy uzatma ameliyatı kimler için uygulanır?

   Daha önceden geçirilmiş bir travmaya bağlı kemiklerde boy uzunluk farkları oluşması durumunda
   • Büyüme kıkırdaklarında oluşan problemlerde( tümör-travma vb)
   • Konjenital(doğumsal) uzunluk-kısalık farklarının eşitlenmesinde
   • Cücelik tedavisinde
   • Osteomyelite(kemik enfeksiyonu) bağlı gelişen komplikasyonların tedavisinde
     Uzatma ameliyatı kimlere yapılmaz?

   Hastanın genel sağlık durumu ameliyata elverişli değilse, Kanama veya pıhtılaşma bozuklukları varsa Aktif kemik enfeksiyonu varsa Anestezi almaya engel bir medikal hastalık olması varsa Hasta psikolojisi ameliyat ve sonrasındaki süreç için elverişli değil ise uzatma ameliyatları yapılmaz.

   Boy uzatma ameliyatı riskli midir?

   Boy uzatma ameliyatları, olası diğer ameliyatlar gibi bazı komplikasyon riskleri içermektedir. Enfeksiyon, kanama, pıhtılaşma gibi riskler düşük de olsa mevcuttur.

   Boy uzatma ameliyatları öncesi süreç nasıl işler?

   Boy uzatma ameliyatları planlama ve zamanlamanın oldukça önemli olduğu ameliyatlardır. Klinisyeniniz size bu süreçte yapılacaklar hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır. Bu süreçte radyolojik incelemeler(x-ray, boy uzunluk grafileri, bilgisayarlı tomografi veya MR(manyetik rezonans) gibi görüntülemeler ve bazı kan tetkiklerinin incelenmesi gerekecektir. Ameliyatın yapılacağı kemik bölgesi ve ameliyatın yapılma gereksinimşine göre tetkikler değişebilmektedir.

   Mutlu Hastalarımız

   Renate Clinic
   5.0
   Based on 41 reviews
   powered by Google
   Daniela DonatiDaniela Donati
   10:01 13 Mar 23
   I met the Renate clinic on Instagram and immediately loved Dr. Yazgan's work. I am totally satisfied with their work, Dr. YAZGAN is so kind and patient and satisfied me in all requests and was very attentive to every need and made sure that everything was perfect and I didn't miss anything. All the staff of the clinic are available and meticulous: Gokce, one of Dr. YAZGAN's assistants has always been by my side and supported me in every request and need and despite being alone in Turkey she was like a family member.What can I say, a more than positive experience, maximum professionalism, dr. YAZGAN always reassuring, everything perfect and above all my expectations. Thanks for everything Dr. YAZGAN, Gokce and Renate clinic see you soon.
   Sibel EzginSibel Ezgin
   09:35 09 Feb 23
   I would recommend this clinic. I was hosted by Aylin, very cute and helpful. The doctor knows where he is talking about and provides you a trustful advice. They have a great team and the hospital employees at the 8. Floor are amazing!
   Berat MuşdalBerat Muşdal
   09:42 05 Aug 22
   I live in London and I was considering a gynecomastia operation. When I came to Turkey to visit my father, I didn't even think that I would have such an operation, but after meeting Renate clinic all my worries were gone. It is a wonderful and fascinating place, doctor Samil Yazgan is a very cheerful and energetic person, I felt safe with this doctor at the same time There is also a very cheerful nurse Ceren , A very good nurse transfers her positive energy to the whole team All the staff are very cheerful and caring, They text me shortly after I left the Clinic to ask how I was and how I was feeling, which is a very honorable thing. I recommend it to everyone.
   anita ozcananita ozcan
   14:22 12 Apr 22
   From the moment you walk into the clinic to the moment you walk out, and even long after services are rendered the staff at renate are very informative, helpful and knowledgeable. I was reccomended to this clinic by a family friend who lives in Istanbul and the doctor was absolutely amazing. He spent more time explaining the process to make sure I was able to make an informed decision on the services I received than the treatment itself. They were very accommodating in fitting me in for appointments and working around my schedule. I highly reccomend doctor Samil and his team if thinking about services and would most definitely return the next time I come visit.
   Gö LGAGö LGA
   16:33 06 Feb 22
   super clinic, the team is professional, it is my recommendation. Thank you ismail Tuncer
   js_loader

   Form Doldurun

   Size Ulaşalım

   Tedaviniz Başlasın!

   Uzman
   Doktorlardan

   Renate Healthcare ile
   En iyi tedaviyi alın!

   Teklif Al

   Hızlı teklif almak için formu doldurun.

    Renate Healthcare

    Boy Uzatma Tedavisi S.S.S.

    Boy uzatma ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat öncesi anesteziyoloji uzmanları tarafından hasta değerlendirilerek ameliyatı uygunlukları planlanır. Uygun bulunan hastalar ilgili tetkik ve incelemeleri yapıldıktan sonra ameliyat salonuna gelir ve uzman cerrah tarafından ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyatın planlamasına göre ameliyat sonrası koltuk değnekleri, ortopedik cihazlar, tekerlekli sandalyeler vb. Yardımcı ekipmanlar kullanılması gerekebilmektedir.

    Ameliyat bitiminde hasta uyandırma-derlenme odasına alınır. Ağrı oluşmaması için gerekli ilaç ve medikasyonlar yapılır, hastanın derlenmesi tamamlandıktan sonra servisteki odasına yönlendirilir.

    Servis bakımlarında hemşire, hasta bakıcılar ve fizyoterapistler görev almaktadır. Buna karşın hastanın günlük aktivitelerine dönme süreci içerisinde bir refakatçiye ihtiyacı olmaktadır. Bu süre kişiden kişiye ve ameliyat bölgesine göre değişebilmekle birlikte ilk birkaç hafta olarak düşünülebilir.

    Uzayan çivilerin kullanıldığı boy uzatma ameliyatlarında, ameliyatın ertesi günü hasta kontrollü olarak oturtulup yürütülmeye başlanır. Normal hayata dönüş kişiden kişiye değişebilmekle birlikte ortalama 6-8 hafta olarak düşünülebilir. Bazı aktiviteler (uzun yürüyüşler, bazı sportif aktiviteler gibi) klinisyen tarafından tedavi sürecinde kısıtlanabilir. Tam manasıyla gerçek hayata dönüş(her türlü aktivitenin serbest bırakılması) uzamanın sonlanması, kaynamanın tamamlanması, çivinin çıkarılması süreçlerini de kapsayacağından ortalama 6-9 ay olarak düşünülebilir.

    Ameliyatlardan sonra yara takibi, ağrı yönetimi, yürüme eğitimleri ve egzersizlerin verilmesi, ağrı yönetimi gibi takipler için 3-5 gün hastane yatışı gerekmektedir.
    Uzayan çivilerin kullanıldığı boy uzatmalarda işlemlerinde, çivinin hangi kemiğe(uyluk-kaval kemiği) yapıldığı ile uzama miktarı değişmektedir. Kaval kemiği için ortalama 6-8 cm, uyluk kemiği için ortalama 10-12 cm olarak düşünülebilir. Bazı durumlarda çivinin maksimum uzama derecesi tamamlandıktan sonra çivi değişimi yapılarak ek uzatmalar yapılabilmektedir.
    Uzayan çivilerin kullanıldığı ameliyatlarda yerleştirilen çiviler ile günde 3 kez 0.33 mm’lik uzatma yapılarak her gün 1 mm uzama sağlanmaktadır. Örneğin 6 cm uzatma planlanıyor ise uzama süreci 60 gün kadar sürecektir.

    Teklif Al